
به نام خدا طرح درس پایه: هفتم موضوع درس : طراحی گره مدت تدریس: 90 دقیقه ماده درسی: فرهنگ و هنر تعداد فراگیران: تعداد گروه: استان : چهارمحال و بختیاری نام آموزشگاه : سال تحصیلی: 96-95 طراحی آموزشی بر اساس برنامه درس ملی |
هدف کلی:آشنایی فراگیران با طراحی سنتی |
اهداف جزیی:فراگیران: 1. مفهوم گره را درک کنند. 2. مفهوم واگیره را درک کنند. 3. با استفاده از شکل های هندسی واگیره را طراحی کنند. 4. گره را در آثار هنری ایران تشخیص دهند. 5. با کاربردهای گره آشنا شوند. 6. به زیبایی های خداوند در آثار ارائه شده در کلاس بیشتر پی ببرند. |
خلقت | دیگران | خود | | انتظارات ازدانش آموزان دراین درس | حیطه ها و اهداف |
macr; | macr; | macr; macr; | macr; | - تفکر در مورد گره های به کار رفته در معماری ایرانی - اسلامی
- تدبر در طبیعت و زیبایی های خداوند
- یافتن کاربردهای ستاره ی هشت پر ایرانی - اسلامی به شکل مدرن
| تعقل |
macr; | | macr; macr; macr; macr; macr; | macr; macr; macr; macr; macr; macr; | - پی بردن به ارتباط ستاره ی هشت پر ایرانی - اسلامی با آیه ی 17 سوره ی مبارکه ی حاقه
- به نقوش هندسی ایرانی - اسلامی به کار رفته در مساجد علاقه مند شوند.
- به زیبایی های نقش های هنری که بر گرفته از طبیعت اند پی ببرند.
- به صفات الهی از قبیل بزرگ ، جمیل و .... ایمان بیاورند.
- نصب اسماء خداوند از جمله رحمان و رحیم در فضای آموزشی کلاس و توجه دانش آموزان به آن
| ایمان |
| macr; | macr; macr; macr; macr; | | - مفهوم گره را درک کنند.
- مفهوم واگیره را درک کنند.
- از روش صحیح کشیدن ستاره هشت پر ایرانی - اسلامی آگاهی یابند.
- از کاربرد گره در مسایل و بناهای اطراف خود اطلاع یابند.
| علم |
| macr; macr; | macr; macr; | | - ستاره ی هشت پر ایرانی - اسلامی را ترسیم کنند.
- فعالیت های گروهی را با دقت و مشارکت انجام دهند.
- اسلایدهای نمایش داده شده در کلاس را خوب ببینند.
- در گروه ها خود، ستاره هایی که غیر هشت پر هستند را پیدا کنند.
| عمل |
| macr; macr; macr; macr; | macr; macr; | | - با مشاهده ی آثار نقوش هندسی ایرانی - اسلامی در مساجد ، مصلا و .... به حفظ میراث فرهنگی و هنری کشور خود توجه بیشتری داشته باشند.
- زمانی که یک فراگیر پاسخ می دهد یا سوال می پرسد سایر فراگیران به حرف او احترام بگذارند.
- در صورتی که فراگیری وسایل مورد نیاز درس فرهنگ و هنر را فراموش کرده باشد هم گروهی های وی به او کمک کنند.
- در کار گروهی و در حین یادگیری اگر فراگیری با مشکل روبرو شد هم گروهی های وی به او کمک کنند.
| اخلاق |
- روش اعضای تیم 2. قضاوت عملکرد 3. پرسش و پاسخ
| روش تدریس |
تابلو - ماژیک - پروژکتور - مقوا - چسب - طرح های نگارگری ( برای کار گروهی) - کاغذ شطرنجی - خط کش - پرگار - کتاب فرهنگ و هنر پایه هفتم | امکانات و رسانه های آموزشی |
زمان | - با توجه به این که دبیر فرهنگ و هنر در جلسه گذشته را بررسی کرده بود در این جلسه طبق قانون کلاس به 3 نفر که کارهایشان برتر بود جوایزی داده شد که هدایا به شکل ستاره هشت پر ایرانی - اسلامی است در قالب سر کلیدی
- طرح روی شال و مانتو دبیر فرهنگ و هنر به شکل ستاره ی هشت پر ایرانی - اسلامی است که توجه فراگیران را به خود جلب می کند.
| آماده سازی و کارهای مقدماتی |
5دقیقه |
10دقیقه | پرسش از درس جلسه ی گذشته ( موتیف) از گروه ها پرسیده می شود: - از درس گذشته چه معلوماتی در ذهنتان است؟
- چند شکل هندسی برای ساده کردن یک طرح نام ببرید؟
- از موتیف در کجاها استفاده می شود؟
- یک طرح موتیف که در قدیم کار شده و الان در موزه است را نام ببرید و شکل آنرا بگویید؟
| ارزشیابی آغازین |
50دقیقه | فعالیت های معلم و دانش آموز | فرآیند یاددهی - یادگیری ( ضمن تدریس) |
فعالیت معلم: 1.معلم تدریس خود را با نام خدای بزرگ و به چالش کشیدن دانش آموزان برای طراحی ستاره هشت پر ایرانی- اسلامی آغاز می کند. 2. در حین تدریس کار گروهی و انفرادی دانش آموزان را بررسی می کند. 3. اسلاید های مربوط به درس جدید را نمایش می دهد. فعالیت دانش آموز: 1.از روی کتاب فرهنگ و هنر صفحه ی 78 می خوانند. 2. با استفاده از کاغذ شطرنجی ، خط کش و پرگار به ترسیم ستاره ی هشت پر ایرانی _ اسلامی می پردازند. 3. در کار گروهی فعال اند و مشارکت می کنند. 4. گره و واگیره را در آثار معماری ایرانی - اسلامی تشخیص داده و بیان می کنند. |
10دقیقه | ارزشیابی به دو صورت انجام می گیرد: 1. ضمنی 2. تکوینی در ارزشیابی ضمنی ، در ضمن تدریس سوالاتی پرسیده می شود و فراگیران فعالیت گروهی انجام می دهند. در ارزشیابی تکوینی، از فراگیران جهت یادگیری درس جدید سوالاتی پرسیده می شود. | ارزشیابی تکوینی |
10دقیقه | هر فردی یک گره یا یک واگیره را بر روی لباس ، ظروف ،کیف و ... با استفاده از گواش ، کاموا و.. .اجراکند. | تعیین تکلیف و فعالیت های خارج ازکلاس |
5دقیقه | هندسه نقوش 1 ( رشته فنی و حرفه ای) | معرفی منبع |
گروه آموزشی درس فرهنگ وهنر استان چهارمحال و�...
ما را در سایت گروه آموزشی درس فرهنگ وهنر استان چهارمحال و� دنبال میکنید
برچسب: نمونه طرح درس روزانه,نمونه طرح درس روزانه ابتدایی,نمونه طرح درس روزانه علوم سوم ابتدایی,نمونه طرح درس روزانه تربیت بدنی,نمونه طرح درس روزانه علوم چهارم ابتدایی,نمونه طرح درس روزانه ریاضی چهارم ابتدایی,نمونه طرح درس روزانه ریاضی هفتم,نمونه طرح درس روزانه مطالعات اجتماعی هفتم,نمونه طرح درس روزانه دوم ابتدایی,نمونه طرح درس روزانه والیبال, نویسنده: بازدید: 1267 تاريخ: يکشنبه 16 آبان 1395 ساعت: 7:28